Autor dokumentu Z lásky nenávist: „Násilí je větší tabu než sex“

Dokumentární film Z lásky nenávist mapuje příběhy 5-ti žen, které prošly fyzickým a psychickým týráním ze strany partnera. Doporučujeme ke shlédnutí i rozhovor s jeho autorem! LOM otevírá kurz pro muže, kteří se chtějí naučit zvládat svou agresi.

Rozhovor s autorem dokumentu

Byl to právě on, kdo během natáčení s týranými ženami dlouho hovořil a napomáhal tomu, aby se před kamerou skutečně otevřely. A nebylo to prý vždy jednoduché.

Natáčíte-li totiž s týraným člověkem – ať už jde o ženu, nebo muže – nemůžete ho nikam tlačit. „Chtít takového člověka řídit je cesta k seberozbití. Životy týraných lidí řídí ten, kdo je týral. Nemůžete se postavit do jeho role, byť v pozitivním smyslu,” vysvětluje muž, který mimo jiné pracuje i jako zpovědník.

„Chtěli jsme být absolutně otevření. Snímali jsme každý detail, chtěli jsme na diváka přenést vše, co vypovídající ženy zažívaly,” dodává.

Zdroj:http://www.rozhlas.cz/radiozurnal/host/_zprava/nasili-je-vetsi-tabu-nez-sex-rika-autor-dokumentu-z-lasky-nenavist-romuald-stepan-rob–1735342

Recenze dokumentu

Z vyprávění pětice žen naskakuje husí kůže.
Debutující režisér Romuald Štěpán Rob zvolil pro svůj snímek uvážlivě naprosto čistý, soustředěný, komorní tvar. Potlačil vlastní osobnost za kamerou, nepotřeboval žádné vysvětlivky, komentáře ani ornamenty – bohužel s výjimkou symbolických prvků ve finále.
Nic než výpovědi s titulky dalších osudů v závěru, to úplně stačí. Střízlivé, věcné, detailní popisy, kdy se třese hlas i ruka sahající po kapesníku. A je to síla, která se stupňuje až k tiché hrůze.

V současné době točí režisér o domácím násilí v opačném gardu: osudy mužů, které trýznily ženy. „Právě nám jeden v pět ráno odřekl. Doufáme, že to nevzdá,“ vzkázal dokumentarista. Nejen jemu.

Zdroj:http://kultura.zpravy.idnes.cz/z-lasky-nenavist-0kr-/filmvideo.aspx?c=A170620_165241_filmvideo_ts

Celý dokument je ke shlédnutí on-line zde:
http://www.ceskatelevize.cz/porady/10617868301-z-lasky-nenavist/

 Pozvánka na kurz pro muže

Naučte se zvládat svou agresivitu na kurzu LOMu, který bude probíhat od září do listopadu 2017. Díky podpoře Magistrátu hl. m. Prahy a Ministerstva vnitra je kurz zdarma.
Více: www.ilom.cz/vztahy-bez-nasili

vztahy-bez-nasili-pozvanka

logo-praha-mvcr