Domácí násilí je genderový problém

Psycholožka zaměřená na násilí Barbora Jakobsen byla hostem dopoledního Radiožurnálu.

Násilí je velký problém, ale také běžný problém. I vy znáte někoho, kdo se toho násilí dopouští.

Dvaadvacet procent Češek zažívá v partnerském vztahu fyzické násilí a dokonce třiačtyřicet procent žen trpí tím psychickým.

Za násilí vždy má zodpovědnost ten, kdo se ho dopouští. Ale nad násilím můžeme mít kontrolu a máme možnost volby.

Barbora Jakobsen, která dlouhodobě žije v Norsku, přináší zajímavá zjištění o původu násilí a o tom, že lze s násilím pracovat. Člověk se totiž nenarodí jako násilník, nemá to v sobě geneticky dané. Ale zkušenost s násilím v dětství pak může vést společně s ostatními faktory k dalším problémům s násilím.

Je skutečně pravda, že domácím násilím trpí hlavně ženy?
Určitě, domácí násilí je také genderový problém. Mnohem více žen je násílí vystaveno a mnohem více mužů se násilí dopouští.

V rozhovoru se dozvíte, že pokud člověk vybouchne může reagovat např. dvěma způsoby, že uhodí protějšek a nebo že odejde. „Někdo umí odejít někdo ne, ale ti, co neumí odejít, na sobě mohou pracovat.“

Doporučujeme proto kurz Ligy otevřených mužů: Kurz zvládání vzteku, kde se naučíte, jak ovládat svoji agresivitu. Díky podpoře Magistrátu hl. m. Prahy a Ministerstva vnitra je kurz za dotovanou cenu 2 000 Kč.  Kurz zahrnuje 15 setkání (celkem 45 hod.). Přihlášky do kurzu přijímají do 31. 8. 2018.

Kurz zvládání vzteku