Jak se dá pracovat se zlobou a agresí u dětí?

Zveme vás na velmi inspirativní povídání s Michalem Vybíralem. Zaposlouchejte se do 1. dílu podcastu Rodičovské posilovny, kam si právě Honza Vávra pozval psychoterapeuta Michala. Michal Vybíral stojí také za kurzy Agrese je OK, Výchova bez násilí a Mužská cesta pro otce a dcery.

Jak lze dětskou chuť se prát, bojovat, ale i agresivní tendence tvořivě proměňovat a v dlouhodobém horizontu proměnit na schopnost obstát v konfliktech, být z dravě asertivní a naplňovat své potřeby?

PODCAST ?

O práci s dětskou agresí, bojovností a zlobou, Michal Vybíral, 1. díl – Host Rodičovské posilovny

Metodiky prevence domácího násilí pro mládež 13 – 18 let

Rádi stojíme u zrodu metodiky, která vznikla pod záštitou Odboru sociálních služeb města Plzeň s cílem zlepšit orientaci učitelů v tématu domácího násilí a posílit osvětu a dovednosti žáků samotných. Metodika je primárně určena pro 2. stupeň základních škol a střední školy a jedná se o metodiku v úrovni všeobecné primární prevence. Metodika byla zpracována na základě zkušeností metodiků prevence Pedagogicko-psychologické poradny Plzeň a Diakonie Západ s prací s dětmi, teoretická část pak byla sestavena odborníky z Diakonie Západ a Ligy otevřených mužů (LOM) pracující s obětmi a původci domácího násilí.

iDnes.cz o vzteku (nejen) v době pandemie

Jaké jsou novinky v našem programu Zvládání vzteku? Dozvíte se v novém rozhovoru s terapeutem programu Evženem Novým pro idnes.cz s názvem: Motorkáři a papiňáci se vztekají jinak, každý se může změnit, říká terapeut.

Zvládání hněvu (nejen) pro teenagery

V lednu roku 2021 nakladatelství Portál představilo knihu Mindfulness pro zvládání hněvu pro teenagery. Autory knihy jsou klinický psycholog Mark C. Purcell  a psychoterapeut, praktikující mindfulness Jason R. Murphy. Kniha přináší soubor 46 metod, který slibuje pomoci teenagerům zvládnout potíže se vztekem vlastními silami. Jde tedy obzvláště v době zhoršené dostupnosti podpory o velmi žádoucí a ocenění hodný cíl.

Vztek u lidí narůstá. V Plzni jim s tím pomohou terapeuti

„Často jsem křičel, používal hrubé výrazy. Občas se takto choval i k manželce. Ta mi doporučila s tímto chováním něco dělat,“ prozrazuje svůj příběh Petr pro Plzeňský Deník. V Plzni se nově otevírá program Zvládání vzteku, který už úspěšně běží v Praze.

„Až 13 % dospělých Čechů má problémy se zvládáním vzteku. Zhruba 10 % lidí také připouští, že se přímo dopouští psychického, verbálního nebo fyzického násilí. Vyplývá to z nového průzkumu Ligy otevřených mužů , která realizuje bezplatný program Zvládání vzteku nově také v Plzeňském kraji,“ popisuje ředitel LOMu Josef Petr v článku.

Na jakém principu funguje kurz a jaké všechny podoby může mít násilí? Přečte si celý článek na: plzensky.denik.cz/zpravy_region/vztek-u-lidi-narusta-v-plzni-jim-s-tim-pomohou-terapeuti-20210206.html

Zvládání vzteku s Evženem Novým v ZAK TV

Psychoterapeut programu Zvládání vzteku Evžen Nový povídal o zvládání vzteku v televizi ZAK.

Mezi tématy bylo jak samotné zvládání vzteku, tak i jací lidé chodí běžně do terapeutického programu Zvládání vzteku: „K nám do programu přicházejí muži, kterým vztek bortí vztahy. Když člověk má toho vzteku hodně a začne se chovat násilně, tak to snižuje kvalitu jeho života i jeho okolí.“

Rozklikněte Read More pro více o rozhovoru nebo se rovnou na něj podívejte na odkazu.

Nevyjadřovat vztek je rozhodně nezdravé

Kdy je dobré vzteku nechat průběh a kdy už ho naopak mírnit? A jak funguje program Zvládání vzteku? Přečtěte si nový rozhovor s psychoterapeutem Evženem Novým. 

Vztek je přirozená emoce, která ale může mít různou intenzitu a ohrožovat ostatní. Jsou typicky dva nezdravé způsoby, jak se vztekem zacházet:
„Prvním nezdravým způsobem je vybíjení. My mu na skupinách říkáme „motorkář““, popisuje Evžen Nový. Přečtěte si celý rozhovor a dozvíte se i druhý způsob. 

V terapeutickém programu Zvládání vzteku máme teď volná místa pro klienty, kteří mají potíže se zvládáním vzteku. Volné kapacity máme hlavně v Plzeňském kraji. Více na zvladanivzteku.cz.

Odkaz na celý rozhovor: www.plzenska.drbna.cz/zpravy/spolecnost/4772-nevyjadrovat-vztek-je-rozhodne-nezdrave-rika-psychoterapeut-evzen-novy.html

Práce s původci násilí? Podpora jako řešení

Recenze knihy Veroniky Stočesové a Davida Čápa Psychoterapeutická práce s původci domácího násilí – zvládání vzteku, agrese a násilných projevů (Portál, 2020) od Michala Vybírala, garanta programu Síla a Násilí.

Text uvádí čtenáře do širšího kontextu, ze kterého kniha vzešla. Věnuje se důvodům, pro které stojí za to knihu číst, a deklarovaným autorským cílům. Hlavní část textu upozorňuje na vybraná témata, klady i některé problematické aspekty textu. A to jak z hlediska odborného, tak z pohledu laických čtenářů. Text je ukončen shrnutím a relevantními odkazy.

Statisíce Čechů nezvládají své emoce

Podle nového průzkumu, který si nechala Liga mužů vypracovat, mají statisíce Čechů problém se zvládáním vzteku. Výzkum realizovala agentura Nielsen Admosphere.

13 % dotazovaných lidí připustilo, že má se zvládáním vzteku problém. Navíc 10 % lidí se svěřilo, že se na svých blízkých dopouští verbálního, fyzického nebo psychického násilí. Dotazování se zúčastnilo 1019 Čechů starších 18 let.

Tomáš Repka ve Studiu 6

Odborný garant projektu Zvládání vzteku Tomáš Repka byl hostem Studia 6. Během opatření zavedených kvůli koronaviru stoupl v některých státech počet případů domácího násilí až dvojnásobně.

Tomáš odpovídal na otázky jako Jak je na tom ČR? Objevují se nové případy domácího násilí? A jak zvládat vztek a zastavit ho v této době?

Rozhovor ke zhlédnutí od 1:40: https://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/1096902795-studio-6/220411010100409